Osteoartróza

Denzitometria: Čo to je a ako sa pripraviť na jej vyšetrenie?

Čo je to denzitometria a prečo je dôležitá?

Denzitometria, známa aj ako skenovanie hustoty kostí, je rýchly diagnostický test, ktorý pomocou röntgenových lúčov zisťuje, koľko vápnika a iných minerálov sa nachádza vo vašich kostiach. Najbežnejšou metódou je dvojenergetická röntgenová absorpciometria za použitia DXA alebo DEXA denzitometra.

Prečo by ste sa mali zaujímať o hustotu svojich kostí? 

S pribúdajúcim vekom môžu byť vaše kosti tenšie a slabšie. Tento stav sa nazýva osteoporóza a znamená, že vaše kosti sú náchylnejšie na zlomeniny. Denzitometria dokáže odhaliť osteoporózu včas, často ešte pred objavením sa akýchkoľvek príznakov. 

Môže tiež monitorovať hustotu vašich kostí v priebehu času a kontrolovať, ako dobre funguje akákoľvek liečba, ktorú používate.

Zdroj: Adobestock.com

Ako prebieha denzitometria?

Pri vyšetrení DEXA budete ležať na stole, zatiaľ čo nad vaším telom bude prechádzať röntgenový prístroj, ktorý pomocou nízkych dávok röntgenového žiarenia zmeria hustotu kostných minerálov (BMD) vašej chrbtice, bokov a celého tela

Čím vyššia je vaša BMD, tým silnejšie sú vaše kosti. Vyšetrenie trvá len 10 – 30 minút a je neinvazívne, takže po ňom môžete pokračovať v práci.

  • Skenovanie DXA sa zvyčajne vykonáva na dolnej časti chrbtice a bedrách, ktoré sú častými miestami osteoporotických zlomenín.
  • Skenovanie je neinvazívne, nebolestivé a vystavuje vás veľmi malému žiareniu.
  • Včasné odhalenie osteoporózy pomocou vyšetrenia DXA je kľúčom k úspešnej prevencii a liečbe úbytku kostnej hmoty.

Príprava na denzitometrické vyšetrenie

Ak chcete získať čo najpresnejšie výsledky vyšetrenia DEXA, môžete sa naň pripraviť niekoľkými spôsobmi:

  • 24 hodín pred vyšetrením neužívajte žiadne doplnky vápnika alebo vitamínu D. Tie môžu dočasne zvýšiť vašu BMD a skresliť výsledky.
  • Vyhnite sa cvičeniu 24 hodín pred vyšetrením. Cvičenie môže spôsobiť malé zmeny v rovnováhe tekutín, ktoré môžu ovplyvniť výsledky.
  • Oblečte si voľné, pohodlné oblečenie. Kovové predmety, ako sú zipsy alebo gombíky, môžu rušiť röntgenové žiarenie.
  • Informujte svojho lekára o všetkých liekoch alebo zdravotných ťažkostiach. Niektoré lieky alebo zdravotné problémy môžu ovplyvniť hustotu vašich kostí.
  • Pri niektorých typoch vyšetrení DEXA sa môže odporúčať 4 hodiny pred vyšetrením nejesť, aby sa zabránilo rušivým vplyvom obsahu žalúdka. 

Interpretácia výsledkov denzitometrie

Po vykonaní denzitometrie rádiológ skontroluje a interpretuje výsledky. Určí vašu minerálnu hustotu kostí (BMD) a porovná ju s priemernou BMD zdravého mladého dospelého človeka, známou ako T-skóre.

Interpretácia vášho T-skóre

Čím nižšie je vaše T-skóre, tým vyššie je vaše riziko. 

  • T-skóre nad -1 –  je normálne, hustota kostí je v rámci očakávaného rozsahu pre váš vek.
  • T-skóre medzi -1 a -2,5 znamená nízku kostnú hmotu (osteopéniu).
  • Skóre T pod -2,5  – znamená osteoporózu.

Rádiológ určí aj vaše Z-skóre, ktoré porovnáva vašu BMD s BMD iných ľudí vo vašom veku a veľkosti. Z-skóre medzi -2 a -1 môže tiež znamenať zvýšené riziko osteoporózy a zlomenín.

Opakované skenovanie, ktoré sa zvyčajne vykonáva každé 2 – 3 roky, môže pomôcť sledovať hustotu vašich kostí v priebehu času a skontrolovať, či liečba funguje.

vyšetrenie hustoty kostí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úloha vitamínu D v zdraví kostí a prevencii osteoporózy

Diagnóza osteopénie alebo osteoporózy nie je konečná. Na základe vášho skóre a ďalších rizikových faktorov, ako je vek alebo anamnéza, vám lekár môže odporučiť užívanie doplnkov vitamínu D na posilnenie kostí. Vápnik a pohyb sú tiež dôležité pre udržanie zdravia kostí. 

Vitamín D zohráva dôležitú úlohu v zdraví kostí a prevencii osteoporózy. Tento vitamín rozpustný v tukoch pomáha telu vstrebávať vápnik, ktorý je nevyhnutný na budovanie a udržiavanie pevných kostí.

Ako si zabezpečiť dostatok vitamínu D v každom ročnom období?

Väčšina ľudí získava určité množstvo vitamínu D zo slnečného žiarenia, ale mnohí ho nemajú dostatok. S pribúdajúcim vekom vaša pokožka produkuje menej vitamínu D. Preto je dôležité konzumova

ť potraviny s vysokým obsahom vitamínu D, ako sú tučné ryby, vaječné žĺtky a obohatené potraviny. Môžete tiež užívať doplnky stravy s vitamínom D, aby ste si zabezpečili dostatočný prísun.

Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 1 000 až 2 000 IU denne pre väčšinu dospelých. O túto dávku sa postará aj vitamín D3 od IBSA vo forme rýchlo rozpustného filmu bez potreby zapíjania.

Predchádzanie nedostatku a udržiavanie dostatočnej hladiny „slnečného vitamínu“ je jedným z najlepších krokov, ktoré môžete urobiť pre celoživotné zdravie kostí a vyhnutie sa osteoporóze.