Denzitometria: Čo to je a ako sa pripraviť na jej vyšetrenie?
Artróza postihuje ľudí vo vyššom veku, ale aj aktívnych športovcov. Toto ochorenie spôsobuje bolesti a stuhnutosť kĺbov, dá sa mu však prechádzať alebo eliminovať. Ako artrózu liečiť, včas rozpoznať jej stupne a zvládnuť jej príznaky?
Označuje sa aj ako osteoartróza. Artróza kĺbov alebo degeneratívne ochorenie kĺbov, je najčastejšou formou artritídy. Vzniká vtedy, keď sa chrupavka, ktorá chráni kĺby, začne rozpadať. Chrupavka funguje ako tlmič nárazov, bez ktorého dochádza k vzájomnému treniu kostí. Výsledkom je bolesť, opuch a strata pohyblivosti v kĺbe.
U väčšiny ľudí sa príznaky osteoartrózy začínajú objavovať po 60. a 70. roku života. S pribúdajúcim vekom sa obsah vody a bielkovín v chrupavke znižuje, tá sa stáva krehkejšou a náchylnejšou na poškodenie.
Svoju úlohu zohráva aj genetika, pretože osteoartróza sa zvyčajne vyskytuje v rodinách. Ak vaši rodičia alebo súrodenci trpia osteoartrózou, máte vyššie riziko, že sa u vás sama vyvinie.
K osteoartróze môžu viesť aj predchádzajúce poranenia kĺbov. Športovci, ktorí sa venujú športom s vysokou záťažou, ako je futbal alebo basketbal, majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku osteoartrózy. Rizikom môžu byť aj staré, zdanlivo vyliečené zranenia.
Najčastejšími príznakmi sú bolesť, stuhnutosť a opuch kĺbov. Bolesť sa zvyčajne zhoršuje pri aktivite a zlepšuje pri odpočinku.
Keď sa chrupavka v kolenných kĺboch začne opotrebovávať, spôsobuje bolesť, opuch a zníženú pohyblivosť.
Medzi skoré príznaky patrí:
S postupujúcim ochorením môže byť bolesť silnejšia a nepretržitá. Pri pohybe kolena môžete zaznamenať pocit škrípania. Koleno môže byť viditeľne opuchnuté alebo zdeformované. Rozsah pohybu a ohybnosť sa výrazne znížia.
Artróza chrbtice, známa aj ako spondylóza, postihuje kĺby a kosti chrbtice. Pri snahe tela o nápravu sa môžu vytvoriť kostné ostrohy.
Príznaky sa časom zhoršujú a zahŕňajú:
Dlhé sedenie, státie alebo chôdza môžu príznaky zosilniť.
Ak vám bola diagnostikovaná artróza, je dôležité pochopiť priebeh ochorenia, aby ste vedeli, čo môžete očakávať, a mohli podniknúť vhodné kroky na zvládnutie príznakov. Artróza sa zvyčajne vyvíja postupne počas mnohých rokov a prechádza štyrmi hlavnými štádiami:
Zotavenie si vyžaduje intenzívnu fyzikálnu terapiu a rehabilitáciu.
Všeobecné opatrenia, ktoré môžete vykonať pri artróze zahŕňajú pohyb, zdravý životný štýl a užívanie vhodných liekov takzvanej liekopisnej kvality. Jedným z nich je napríklad Condrosulf 400 mg kapsuly obsahujúci chondroitín sulfát, látku, ktorá je stavebnou zložkou chrupavky.
Dobrou voľbou sú cvičenia s nízkou záťažou, ako napríklad chôdza, plávanie alebo jemná joga. Začnite pomaly a zvyšujte si vytrvalosť. Strečingové cvičenia a cvičenia na zvýšenie rozsahu pohybu môžu pomôcť zlepšiť flexibilitu a pohyblivosť. Skúste vykonávať ľahký silový tréning s posilňovacími gumami, aby ste udržali svaly silné bez dodatočného zaťažovania kĺbov.
Zníženie nadváhy, ktoré súvisí s cvičením, významne pomáha pri artróze kolena.
Návšteva fyzioterapeuta vám pomôže určiť, ktoré konkrétne cvičenia sú vhodné pre váš stav a schopnosti. Na poskytnutie úľavy môže použiť teplo, ľad, masáž. Vodná terapia, pri ktorej sa cvičí v bazéne, poskytuje vztlak, ktorý znižuje záťaž na kĺby. Fyzioterapeut môže v prípade potreby odporučiť aj pomôcky na pohyb, ako sú palice alebo chodítka.
Na zmiernenie bolesti vyskúšajte voľnopredajné lieky, ako je ibuprofen alebo diklofenak. Tieto protizápalové lieky môžu pomôcť znížiť bolesť a opuch. Pri stredne silnej až silnej bolesti vám lekár môže predpísať silnejšie lieky alebo injekcie steroidov alebo kyseliny hyalurónovej priamo do kĺbu.
Vyvážená strava s dostatkom vápnika a vitamínu D udrží vaše kosti silné. Najväčším zdrojom vitamínu D sú slnko a z potravín čerstvé ryby. Keďže ani jedného ani druhého nemáme v našich zemepisných šírkach dostatok po celý rok, je vhodné dopĺňať vitamín výživovými doplnkami.
Vitamín D3 od IBSA vo forme ľahko rozpustného filmu na jazyku uviítajú aj seniori a aktívni športovci, pretože sa pri užívaní nemusí zapíjať, bez problémov sa prehĺta a môžete ho tak užiť kedykoľvek. Navyše spĺňa potrebnú dennú dávku vitamínu D pre dospelého človeka.
Hoci osteoartrózu nemožno vyliečiť, správny plán liečby môže spomaliť postup ochorenia, zmierniť nepríjemné pocity a pomôcť vám zostať mobilným a nezávislým. Dodržiavaním odporúčaných cvičení, fyzikálnej terapie, liekov a zmeny životného štýlu môžete svoju artrózu úspešne zvládnuť a naďalej si užívať aktívny život.