Počuli ste už o hypovitaminóze? Pozor na nedostatok vitamínov
V dnešnej dobe medzi nami nájdeme množstvo jednotlivcov, ktorí sa za svoj život stretli s určitou formou alergie. U niekoho môže ísť o sezónnu záležitosť, pričom u iných ide o celoživotne pretrvávajúci stav. Prečo neustále hľadáme spôsoby, ako sa ich zbaviť a ako nás obmedzujú?
Výskyt týchto ochorení vykazuje od začiatku 20. storočia stúpajúci trend. Dôvodom môže byť genetická náchylnosť spojená s citlivosťou na alergény z prostredia. Počiatok pri rozvoji budúceho alergického ochorenia ale hľadajte už v prvom trimestri vývoja plodu.
Štúdie totiž ukázali, že vitamín D matky voľne prechádza placentou a jeho hladiny môžu byť ovplyvnené materskou stravou a doplnkami výživy. Svetlo, lepšie povedané slnko na konci tunela môže predstavovať vitamín D.
Tento hormón obsahuje celý rad biologických účinkov, funguje nielen ako kritický regulátor rovnováhy vápnika/fosfátu a zdravia kostí, ale hlavne zohráva dôležitú úlohu pri ovplyvňovaní imunitnej odpovede
U ľudí je za hlavný zdroj vitamínu D z 90 % považované vystavenie sa slnečnému UVB žiareniu. Iba 10 % sa získava prijímaním potravy (olej z tresčej pečene, tuniak, sardinky, obohatené mlieko, mliečne výrobky, vajcia, niektoré huby).
Jedinci s nižšou hladinou vitamínu D majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku niekoľkých ochorení, vrátane tých alergických. Existujú solídne dôkazy, že naopak jeho doplnenie môže znížiť mieru infekcií, alergických stavov či predchádzať mnohým poruchám a chorobám.
Spoločné pozadie vzniku, rizikových faktorov a pridružených ochorení alergických stavov viedli k potrebe spoločného terapeutického prístupu. Avšak pre potreby liečby je nutný prístup, ktorý berie do úvahy všetky vlastnosti a okolnosti daného systému či procesu aj v zmysle užívania vitamínu D.
Je zrejmé, že jedným z významných faktorov prevencie rozvinutia alergií je strava, keďže sa väčšina imunitného systému nachádza v čreve. V súčasnosti však existuje viacero možnosti prevencie s rôznym stupňom preukázateľnosti účinku vrátane špecifickej alergénovej imunoterapie, kam môžeme zaradiť aj príjem vitamínu D.
Zdroj: Shutterstock.com
Vitamín D môže regulovať tzv. epigenetické udalosti, ktoré podporujú alergické stavy. Preto jeho dopĺňanie napríklad formou inovatívneho výživového doplnku, akým je nenápadný bez vody rozpustný film, môže poslúžiť pri prevencii alergických ochorení. Touto exkluzívnou technológiou si dokonale zabezpečíte vstrebateľnosť vitamínu D v dávke 2 000 IU, ktorá je potrebná na imunitné, antioxidačné a iné zdraviu prospešné účinky vrátane ovplyvnenia alergických stavov.
Autor článku: PharmDr. Natália Rozman Antolíková, PhD.
Zdroje:
https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/vitamin-d-food-allergy