Trápi vás artróza? Ako jej predchádzať a ako ju liečiť
Menopauza je dôležitou etapou v živote každej ženy. Práve v tomto období sa produkcia vitamínu D v tele výrazne znižuje a ženy sú tak vystavené riziku jeho nedostatku.
Vlastná menopauza je definovaná ako jeden rok po vymiznutí menštruačného cyklu alebo špinenia (malé kvapky krvi). V predchádzajúcom období, ktoré môže trvať až niekoľko rokov (obdobie perimenopauzy), sa môžu objaviť ťažkosti, ako napr.:
Menopauza začína v priemere okolo 50. roku života (pred 45. rokom života je definovaná ako skorá menopauza). Dochádza k drastickému zníženiu produkcie hormónov (estrogénu a progesterónu) vo vaječníkoch. Hormonálne zmeny spôsobujú poruchy, ktoré charakterizujú skoré štádiá menopauzy. Okrem spomínaných ťažkostí môže byť menopauza sama o sebe rizikovým faktorom.
Znížená hladina estrogénu môže byť spojená s rizikom:
Počas menopauzy a s postupujúcim vekom sa proces remodelizácie kostného tkaniva spomaľuje. Hustota kostí sa môže rýchlo znižovať, čím sa zvyšuje riziko osteoporózy. K rizikovým faktorom osteoporózy patrí (okrem veku a menopauzy) aj nedostatočný príjem vápnika a vitamínu D. Okrem toho zdravie kostí závisí aj od podpory svalového systému.
Vitamín D je dôležitý pre vstrebávanie vápnika a fosforu v čreve a pre udržanie normálnej hladiny vápnika v krvi.
Príchod menopauzy môže byť preto príležitosťou na naštartovanie zdravšieho a aktívnejšieho životného štýlu, s cieľom znížiť ovplyvniteľné rizikové faktory týchto ochorení. Odborníci sa zhodujú, že správne stravovacie návyky (zabezpečenie dostatočného prísunu živín, ako napr. vápnik, horčík, draslík a vitamíny), pohyb a cvičenie, ako aj vylúčenie fajčenia a nadmernej konzumácie alkoholu môžu pomôcť zvládnuť niektoré príznaky menopauzy.
Aby si ženy v menopauze udržali zdravé kosti a svaly, odporúča sa jesť vyváženú stravu so zdrojmi vápnika a vitamínu D. Tiež je vhodné cvičiť a vystavovať sa primeranú dobu slnečnému žiareniu.
Podľa odborníkov môže pobyt na slnku meniť množstvo vitamínu D produkovaného naším telom. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú množstvo vitamínu D syntetizovaného v koži. Patria medzi ne zemepisná šírka, ročné obdobie, ozónová vrstva a mraky (ktoré čiastočne absorbujú UVB lúče), vlastnosti povrchu (ktoré odrážajú ultrafialové žiarenie), čas strávený vonku, používanie opaľovacích krémov, farba pokožky a vek.
Keď slnko svieti na tvár, ruky, nohy alebo chrbát, pokryje tým asi 80 % potreby vitamínu D. Zvyšných 20 % by sa malo prijať prostredníctvom stravy. Potravinovým zdrojom sú najmä tučné ryby (slede, sardinky, makrela, losos, tuniak), pečeň a olej z rybej pečene, vaječný žĺtok a huby.
V pre ženy tak chúlostivej životnej fáze, akou je menopauza, je možné dopĺňať vitamín D užívaním doplnkov ako Vitamin D3. Túto možnosť je však vždy potrebné konzultovať so svojím praktickým lekárom alebo gynekológom.
Trh s vitamínom D je v dnešnej dobe naozaj pestrý. Vitamín D existujete v mnohých formách užívania. Okrem kapsúl, olejov či kvapiek, je obľúbenou novinkou na trhu Vitamin D3 vo forme rýchlo rozpustného filmu, ktorý sa v ústach rozpustí za pár sekúnd. Nie je potrebné zapíjať ho vodou, preto predstavuje vynikajúce riešenie pre každého, kto má problém s prehĺtaním tabliet alebo kapsúl. Každý film obsahuje pre telo potrebnú dávku vitamínu D, ktorá sa rýchlym rozpustením v ústnej dutine efektívne vstrebe do tela.
Autor článku: RNDr. Monika Halmová
Použitá literatúra:
Vyskočil V.: Vitamin D, Klin. Farmakol. Farm 2011; 25(2): 72-75.
https://www.osteoporosis.foundation/patients/prevention/vitamin-d
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326167#other-sources
Sunyecz JA. The use of calcium and vitamin D in the management of osteoporosis. Ther Clin Risk Manag. 2008;4(4):827-836. doi:10.2147/tcrm.s3552
Hill TR, Aspray TJ. The role of vitamin D in maintaining bone health in older people. Therapeutic Advances in Musculoskeletal Disease. April 2017:89-95. doi:10.1177/1759720X17692502
Holick MF. Vitamin D: important for prevention of osteoporosis, cardiovascular heart disease, type 1 diabetes, autoimmune diseases, and some cancers. South Med J. 2005b;98:1024–7. [PubMed] [Google Scholar]
Holick MF, Siris ES, Binkley N, et al. Prevalence of Vitamin D inadequacy among postmenopausal North American women receiving osteoporosis therapy. J Clin Endocrinol Metab. 2005;90:3215–24. [PubMed] [Google Scholar]
Holick MF. Resurrection of vitamin D deficiency and rickets. J Clin Invest. 2006;116:2062–72. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
Holick MF, Biancuzzo RM, Chen TC, et al. Vitamin D2 is as effective as vitamin D3 in maintaining circulating concentrations of 25-hydroxyvitamin D. J Clin Endocrinol Metab. 2008;93:677–81. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
ZHANG, M. et al.: Self-microemulsifying oral fast dissolving films of vitamin D3 for infants: Preparation and characterization. In Food Science and Nutrition. 2019, 7(8), 2577-2583.